MCU0805MD4994BP500
Mfr.Part #
MCU0805MD4994BP500
Manufacturer
Vishay
Description
MCU 0805-25 0.1% AT P5 4M99
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Product Status :
Active
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
Width :
1.25 mm
Failure Rate :
Height :
0.52 mm
Power Rating :
200 mW (1/5 W)
Technology :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Package :
Cut Tape (CT)
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Type :
Thin Film Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
MCU0805
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance :
4.99 MOhms
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Length :
2 mm
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.62mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
MCU AT - Precision
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Vishay MCU0805MD4994BP500
MCU AT - Precision Series, Thin Film, 4.99 MOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C