MCU0805MD1471BP500
Mfr.Part #
MCU0805MD1471BP500
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
MCU 0805-25 0.1% AT P5 1K47
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Composition :
Thin Film
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.62mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Resistance :
1.47 kOhms
Series :
MCU AT - Precision
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Base Product Number :
MCU0805
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
MCU0805MD1471BP500
MCU AT - Precision Series, Thin Film, 1.47 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C