MCU0805HC1003FP100
Mfr.Part #
MCU0805HC1003FP100
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay
Resistance :
100kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
150V
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
0805 (2012 Metric)
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
PRECISION
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Pbfree Code :
yes
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
MCU - VG01
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Vishay MCU0805HC1003FP100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCU - VG01 Series, Thin Film, 100kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~125°C