MCU08050D7503BP100
Mfr.Part #
MCU08050D7503BP100
Description
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
150V
2
Military Standard :
Not
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
750kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Depth :
1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Surface Mount :
yes
Feature :
Anti-Sulfur
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
MCU - Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
558.8μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
CECC40401-801
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
125mW
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Vishay MCU08050D7503BP100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCU - Precision Series, Thin Film, 750kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C