MCU08050D2490BP100
Mfr.Part #
MCU08050D2490BP100
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Series :
MCU - Precision
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
125mW
Feature :
Anti-Sulfur
Reference Standard :
CECC40401-801
Voltage - Rated DC :
100V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
249Ohm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
Termination :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Vishay MCU08050D2490BP100
FIXED RESISTOR MCU - Precision Series, Thin Film, 249Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C