MCU08050D2210BP100
Mfr.Part #
MCU08050D2210BP100
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
150V
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
MCU - Precision
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Anti-Sulfur
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Reference Standard :
CECC40401-801
Voltage - Rated DC :
100V
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
125mW
Height :
450μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
221Ohm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay MCU08050D2210BP100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCU - Precision Series, Thin Film, 221Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C