MCU08050D2151BP100
Mfr.Part #
MCU08050D2151BP100
Description
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Military Standard :
Not
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Surface Mount :
yes
Depth :
1.25mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Reference Standard :
CECC40401-801
2
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
450μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
150V
Anti-Sulfur
JESD-609 Code :
e3
Series :
MCU - Precision
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
2.15kOhm
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Vishay MCU08050D2151BP100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCU - Precision Series, Thin Film, 2.15kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C