MCU08050D1000BP500
Mfr.Part #
MCU08050D1000BP500
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0805
ROHS3 Compliant
Depth :
1.25mm
Series :
MCU - Precision
Height :
558.8μm
Reference Standard :
CECC40401-801
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
100Ohm
Feature :
Anti-Sulfur
Military Standard :
Not
Vishay MCU08050D1000BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCU - Precision Series, Thin Film, 100Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C