MCU08050C5901FP500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCU08050C5901FP500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.9K OHM 1% 1/5W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
MCU - Professional
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.9kOhms
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Feature :
Anti-Sulfur
Vishay MCU08050C5901FP500
MCU - Professional Series, Thin Film, 5.9kOhms, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C