MCU08050C2551DP500
Mfr.Part #
MCU08050C2551DP500
Description
RES 2.55K OHM 0.5% 1/5W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Series :
MCU - Professional
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
2.55kOhms
Vishay MCU08050C2551DP500
MCU - Professional Series, Thin Film, 2.55kOhms, 0.2W 1/5W, ±0.5%, -55°C~155°C