MCT0603MD6201BP500
Mfr.Part #
MCT0603MD6201BP500
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
MCT 0603-25 0.1% AT P5 6K2
Manufacturer :
Vishay / Dale
Size / Dimension :
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
6.2 kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Series :
MCT AT - Precision
Ratings :
AEC-Q200
Base Product Number :
MCT0603
Failure Rate :
0603 (1608 Metric)
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Datasheets
MCT0603MD6201BP500
Vishay / Dale MCT0603MD6201BP500
MCT AT - Precision Series, Thin Film, 6.2 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C