MCT0603MD5603BP500
Mfr.Part #
MCT0603MD5603BP500
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
MCT 0603-25 0.1% AT P5 560K
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Brand :
Vishay
Size / Dimension :
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Resistance :
560 kOhms
Type :
Precision Thin Film Chip Resistors
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packaging :
MouseReel
Composition :
Thin Film
Power Rating :
125mW
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product Type :
Thin Film Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Vishay
Height :
0.45 mm
Qualification :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Digi-Reel?
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Series :
MCT AT - Precision
Product Length :
1.55mm
Width :
0.85 mm
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance Tolerance :
± 0.1%
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Base Product Number :
MCT0603
Voltage Rating :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Subcategory :
Resistors
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Product Width :
0.85mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
Precision, Sulfur Resistant
Technology :
Thin Film
Length :
1.55 mm
Vishay / Dale MCT0603MD5603BP500
Precision, Sulfur Resistant MCT AT - Precision Series, Thin Film, 560 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C