MCT0603MD4302BP500
Mfr.Part #
MCT0603MD4302BP500
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
MCT 0603-25 0.1% AT P5 43K
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
0.1000 W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.125W
Qualification :
AEC-Q200
Rated Temperature :
70°C
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
75V
Product Length :
1.55 mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Resistance :
43000Ohm
Tolerance :
0.1%
Product Width :
0.85 mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 75
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance Tolerance :
0.1
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Construction :
Chip
Reference Standard :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage Rating :
75 V