MCT0603MD2002BP100
Mfr.Part #
MCT0603MD2002BP100
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
75V
Pbfree Code :
yes
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Weight :
1.899418mg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
20kohm
Power Rating :
125mW
Series :
MCT AT - Precision
Depth :
850μm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Factory Lead Time :
9 Weeks
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
Construction :
Chip
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Vishay MCT0603MD2002BP100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT AT - Precision Series, Thin Film, 20kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C