MCT06030D8450BP500
Mfr.Part #
MCT06030D8450BP500
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Anti-Sulfur
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistance :
845Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Published :
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
CECC40401-801
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height :
450μm
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
Series :
MCT - Precision
Vishay MCT06030D8450BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 845Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C