MCT06030D8061BP100
Mfr.Part #
MCT06030D8061BP100
Description
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reference Standard :
CECC40401-801
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
Anti-Sulfur
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
100mW
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
MCT - Precision
Resistance :
8.06kOhm