MCT06030D7500BP500
Mfr.Part #
MCT06030D7500BP500
Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
750Ohm
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
558.8μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Published :
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
MCT - Precision
Surface Mount
Vishay MCT06030D7500BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 750Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C