MCT06030D6981BP500
Mfr.Part #
MCT06030D6981BP500
Description
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/10W 0603
Lead Free
Reference Standard :
CECC40401-801
Series :
MCT - Precision
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
6.98kOhm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
450μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Feature :
Anti-Sulfur
Published :
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Vishay MCT06030D6981BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 6.98kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C