MCT06030D6800BP500
Mfr.Part #
MCT06030D6800BP500
Description
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Working Voltage :
75V
Series :
MCT - Precision
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height :
450μm
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Depth :
850μm
Reference Standard :
CECC40401-801
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Resistance :
680Ohm
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Vishay MCT06030D6800BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 680Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C