MCT06030D6652BP100
Mfr.Part #
MCT06030D6652BP100
Description
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
MCT - Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
100mW
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Anti-Sulfur
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
558.8μm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Resistance :
66.5kOhm
ECCN Code :
EAR99
Vishay MCT06030D6652BP100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 66.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C