MCT06030D6042BP100
Mfr.Part #
MCT06030D6042BP100
Description
RES SMD 60.4KOHM 0.1% 1/10W 0603
Resistance :
60.4kOhms
Depth :
850μm
Anti-Sulfur
Width :
850μm
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Radiation Hardening :
No
Height :
450μm
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Military Standard :
Not
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.55mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
MCT - Precision
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Vishay MCT06030D6042BP100
MCT - Precision Series, Thin Film, 60.4kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C