MCT06030D5900BP500
Mfr.Part #
MCT06030D5900BP500
Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Series :
MCT - Precision
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Factory Lead Time :
21 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
590Ohm
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C