MCT06030D5602BP100
Mfr.Part #
MCT06030D5602BP100
Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
850μm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
450μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
56kOhm
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
yes
Series :
MCT - Precision
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm