MCT06030D5102BP500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCT06030D5102BP500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistance :
51kOhm
Feature :
Anti-Sulfur
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reference Standard :
CECC40401-801
Surface Mount :
yes
Depth :
850μm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
558.8μm
Max Power Dissipation :
100mW
Military Standard :
Not
Working Voltage :
75V
Series :
MCT - Precision
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Vishay MCT06030D5102BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 51kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C