MCT06030D4121BP500
Mfr.Part #
MCT06030D4121BP500
Description
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/10W 0603
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
4.12kOhm
Series :
MCT - Precision
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Working Voltage :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
450μm
Vishay MCT06030D4121BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 4.12kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C