MCT06030D3011BP500
Mfr.Part #
MCT06030D3011BP500
Description
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height :
450μm
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Reference Standard :
CECC40401-801
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Depth :
850μm
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
3.01kOhm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Military Standard :
Not
JESD-609 Code :
e3
Published :
Working Voltage :
75V
MCT - Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Vishay MCT06030D3011BP500
FIXED RESISTOR MCT - Precision Series, Thin Film, 3.01kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C