MCT06030D3000BP100
Mfr.Part #
MCT06030D3000BP100
Description
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Tolerance :
±0.1%
Height :
558.8μm
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
300Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
75V
Factory Lead Time :
9 Weeks
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
850μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm