MCT06030D2400BP500
Mfr.Part #
MCT06030D2400BP500
Description
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
49 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
240Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm