MCT06030D2200BP500
Mfr.Part #
MCT06030D2200BP500
Description
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Series :
MCT - Precision
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
220Ohm
Reference Standard :
CECC40401-801
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
75V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Thin Film
Vishay MCT06030D2200BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 220Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C