MCT06030D2100BP500
Mfr.Part #
MCT06030D2100BP500
Description
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Number of Terminations :
2
Height :
558.8μm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
210Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
MCT - Precision
Tolerance :
±0.1%