MCT06030D1870BP100
Mfr.Part #
MCT06030D1870BP100
Description
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/10W 0603
Height :
558.8μm
Surface Mount :
yes
2
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Anti-Sulfur
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Tin
Series :
MCT - Precision
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Working Voltage :
75V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Depth :
850μm
Pbfree Code :
yes
Resistance :
187Ohm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Vishay MCT06030D1870BP100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 187Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C