MCT06030D1780BP100
Mfr.Part #
MCT06030D1780BP100
Description
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
558.8μm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Tolerance :
±0.1%
Reference Standard :
CECC40401-801
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
9 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Working Voltage :
75V
Military Standard :
Not
Resistance :
178ohm
WRAPAROUND
Depth :
850μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Surface Mount :
yes
Vishay MCT06030D1780BP100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 178Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C