MCT06030D1690BP500
Mfr.Part #
MCT06030D1690BP500
Description
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Reference Standard :
CECC40401-801
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Published :
Series :
MCT - Precision
Pbfree Code :
yes
Height :
558.8μm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Resistance :
169Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Anti-Sulfur
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
9 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Vishay MCT06030D1690BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 169Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C