MCT06030D1242DP500
Mfr.Part #
MCT06030D1242DP500
Manufacturer
Vishay
Description
RES 12.4K OHM 0.5% 1/8W 0603
Manufacturer :
Vishay
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
12.4kOhms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Lead Free :
Lead Free
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
Series :
MCT - Professional
Datasheets
MCT06030D1242DP500
Vishay MCT06030D1242DP500
MCT - Professional Series, Thin Film, 12.4kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C