MCT06030D1242BP500
Mfr.Part #
MCT06030D1242BP500
Description
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
MCT - Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
558.8μm
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
12.4kOhm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Composition :
Thin Film
Vishay MCT06030D1242BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 12.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C