MCT06030D1232BP500
Mfr.Part #
MCT06030D1232BP500
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 12.3KOHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
558.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
9 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Reference Standard :
CECC40401-801
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Series :
MCT - Precision
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
100mW
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
12.3kOhm
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vishay MCT06030D1232BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 12.3kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C