MCT06030D1211BP500
Mfr.Part #
MCT06030D1211BP500
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Military Standard :
Not
Reference Standard :
CECC40401-801
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
850μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Working Voltage :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
1.21kohm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
MCT - Precision
Vishay MCT06030D1211BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 1.21kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C