MCT06030D1201BP500
Mfr.Part #
MCT06030D1201BP500
Description
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
1
In Stock :
1
Factory Lead Time :
9 Weeks
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
MCT - Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
2016
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~125°C
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
850μm
Resistance :
1.2kOhm
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Working Voltage :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vishay MCT06030D1201BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 1.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C