MCT06030D1180BP500
Mfr.Part #
MCT06030D1180BP500
Description
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Surface Mount :
yes
Height :
558.8μm
Tolerance :
±0.1%
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
75V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
MCT - Precision
Resistance :
118Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Vishay MCT06030D1180BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 118Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C