MCT06030D1091BP500
Mfr.Part #
MCT06030D1091BP500
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 1.09KOHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
CECC40401-801
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Working Voltage :
75V
Resistance :
1.09kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Surface Mount :
yes
Series :
MCT - Precision
Published :
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Sulfur
Vishay MCT06030D1091BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 1.09kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C