MCT06030C8452FP500
Mfr.Part #
MCT06030C8452FP500
Description
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/8W 0603
Series :
MCT - Professional
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Military Standard :
Not
2
Pbfree Code :
yes
Height :
558.8μm
Working Voltage :
75V
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
850μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Anti-Sulfur
Reference Standard :
CECC40401-801
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE: 75V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
84.5kOhm
Max Power Dissipation :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
Vishay MCT06030C8452FP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Professional Series, Thin Film, 84.5kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C