MCT06030C6981FP500
Mfr.Part #
MCT06030C6981FP500
Description
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/8W 0603
yes
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Series :
MCT - Professional
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Military Standard :
Not
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE: 75V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±1%
CECC40401-801
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free
Depth :
850μm
Resistance :
6.98kOhm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Working Voltage :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Vishay MCT06030C6981FP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Professional Series, Thin Film, 6.98kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C