MCT06030C6040FP50S
Mfr.Part #
MCT06030C6040FP50S
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
MCT 0603-50 1% 0S P5 604R
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
Series :
MCT - Professional
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Features :
Anti-Sulfur
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Base Product Number :
MCT0603
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Resistance :
604 Ohms
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Datasheets
MCT06030C6040FP50S
Vishay / Dale MCT06030C6040FP50S
MCT - Professional Series, Thin Film, 604 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±1%, -55°C ~ 155°C