MCT06030C5499FP500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCT06030C5499FP500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
838.2μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
125mW
Series :
MCT - Professional
Resistance :
54.9Ohms
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Anti-Sulfur
Published :
Length :
1.5494mm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
558.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Vishay MCT06030C5499FP500
MCT - Professional Series, Thin Film, 54.9Ohms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C