MCT06030C4992FP500
Mfr.Part #
MCT06030C4992FP500
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE: 75V
Termination :
SMD/SMT
Height :
558.8μm
Resistance :
49.9kOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Power Rating :
125mW
Series :
MCT - Professional
Max Power Dissipation :
125mW
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Anti-Sulfur
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.125W 1/8W