MCT06030C4322FP500
Mfr.Part #
MCT06030C4322FP500
Description
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Resistance :
43.2kOhm
Reference Standard :
CECC40401-801
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
MCT - Professional
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Composition :
Thin Film
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height :
450μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Depth :
850μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE: 75V
Vishay MCT06030C4322FP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Professional Series, Thin Film, 43.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C