MCT06030C2262FP500
Mfr.Part #
MCT06030C2262FP500
Description
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/8W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height :
558.8μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
CECC40401-801
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE: 75V
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Depth :
850μm
Radiation Hardening :
No
Working Voltage :
75V
Resistance :
22.6kOhm
Contact Plating :
Tin
Feature :
Anti-Sulfur
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
MCT - Professional
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Factory Lead Time :
10 Weeks
Vishay MCT06030C2262FP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Professional Series, Thin Film, 22.6kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C