MCT06030C1781FP500
Mfr.Part #
MCT06030C1781FP500
Description
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0603
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
1.78kOhm
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
CECC40401-801
Mount :
Surface Mount
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Contact Plating :
Tin
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
75V
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
75V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE: 75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±1%
Height :
558.8μm
Series :
MCT - Professional
Depth :
850μm
Feature :
Anti-Sulfur
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
100mW
Max Power Dissipation :
125mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Vishay MCT06030C1781FP500
FIXED RESISTOR MCT - Professional Series, Thin Film, 1.78kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C