MCT06030C1582FP50S
Mfr.Part #
MCT06030C1582FP50S
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MCT 0603-50 1% 0S P5 15K8
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Features :
Anti-Sulfur
Series :
MCT - Professional
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Ratings :
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Base Product Number :
MCT0603
Resistance :
15.8 kOhms
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
Datasheets
MCT06030C1582FP50S
Vishay / Dale MCT06030C1582FP50S
MCT - Professional Series, Thin Film, 15.8 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±1%, -55°C ~ 155°C