MCT06030C1582FP500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCT06030C1582FP500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
15.8kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
558.8μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Reference Standard :
CECC40401-801
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE: 75V
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
75V
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Sulfur
Max Power Dissipation :
125mW
Series :
MCT - Professional
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Lead Free :
Lead Free
Vishay MCT06030C1582FP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Professional Series, Thin Film, 15.8kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C